Vaillant Ecovit Kombi Arıza Kodları

F01 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin kalorifer dönüş sensöründe bir problem olduğunu gösterir. Bu durumda petekler ısınmaz. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı yetkili servis den destek almalıdır.

F00 ARIZA KODU: Bu kod, kalorifer peteklerini ısıtmaya yarayan sensörün arızalandığını gösterir. Bu durumda kalorifer peteklerinden ısı alınamaz. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici sorunun çözümü için yetkili servis den destek almalıdır.

F05 ARIZA KODU(ATMO): Ptc, bacalı kombilerde atık gazın dışarı atıp atmadığını kontrol etmede görevlidir. Kombinizin göstergesinde F05 arıza kodu ile karşılaştığınızda ptc de problem oluştuğunu göstermiş olur. Sorunun sebebi ptc de arıza ya da bağlantıda kopukluk olduğundan sorun meydana gelir. Tüketici kendi müdahalede bulunmamalı yetkili servis den destek almalıdır.

F10 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin radyotöre gönderdiği suyun ölçmede görevli olan sensörde problem oluştuğunu gösterir. Bu durumda sensörde hasar oluşmuş ya da bağlantı kablolarında sorun oluşmuş da diyebiliriz. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

F06 ARIZA KODU(ATMO): Bu kod, bacalı kombilerin yanması için temiz havayı iç ortama alıp almadığını kontrolünü sağlayan ptc sensörünün arızalandığı gösterir. Sorunun sebebi ptc sensöründe sorun olmasından ya da bağlantı kablolarında kopukluk olmasından kaynaklanabilir. Sorunun tespiti ve çözümü için tüketici yetkili servis den destek almalıdır.

F11 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin tesisat sistemine yolladığı dönüş suyunu ölçmede görevli olan sensörde problem olduğunu gösterir. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici kesinlikle kendi müdahalede bulunmamalı yetkili servis çağırmalıdır.

F15 ARIZA KODU: Bu kod, bacalı kombilerde atık gazın dış ortama atıp atmadığını kontrol eden ptc sensörde problem oluştuğunu gösterir. Sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Yetkili servis den destek alınmalıdır.

F20 ARIZA KODU: Bu kod, kombi ısısının normal düzeyin üstünde olduğunu gösterir. Bu durumda kombiden verim alınmaz. Kombi aşırı ısındığı zaman limit termostat devreye girer ve kombiyi olabilecek zararlı durumlardan korur. Arızanın sebebi termostattan da kaynaklanabilir. Tüketicinin yapabileceği bir işlem yoktur. Yetkili servis den destek almalıdır.

F16 ARIZA KODU(ATMA): Bu kod, bacalı kombilerde yanması için temiz havanın iç ortama alınıp almadığını kontrolünü sağlayan ptc sensöründe problem oluştuğunu gösterir. Bu durumda sensörün tamiri ya da değişimi gerekebilir. Tüketici servis den destek almalıdır.

F22 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin su basının azaldığını gösterir. Bu durumda kombinin alt kısmında yer alan doldurma musluğunu açarak barı 1,5 getirmeliyiz. Eğer bar olması gereken yerde ise ve arıza kodu yine beliriyorsa kombide kuru yanma meydana gelmiş olabilir. Bu durumdada yetkili servis den destek alınmalıdır.

F27 ARIZA KODU: Bu kod, kombi gaz grubunun kapandığını ve iyonizasyon ikazında alevlenme olduğunu gösterir. Sorunun sebebi ise kombinin gaz ana magnetinde ya da elektronik sistemde problem meydana geldiğinden kaynaklanabilir.

F29 ARIZA KODU: Bu kod, kombiniz çalışıyor iken alevin söndüğünü gösterir. Sorunun sebebi gaz kesilmiş ya da gaz vanaları kapalı olduğundan kaynaklanabilir. Kontrol edilmelidir. Kontrol yapıldıktan sonra gaz da ve gaz vanalarında problem yoksa ve sıkıntı devam ediyor ise kombi gaz girişini sağlayamıyordur. Bu durumda tüketici yetkili servis den destek almalıdır.

F28 ARIZA KODU: Bu kod, kombinin alev almadığını gösterir. Bu durumda kombi kendini kullanıma kapatır ve verim alınmaz. Öncelikle kombinin su barı kontrol edilmeli ve bar 1,5 gelecek şekilde su basılmalıdır. Basınç normal ise kombiye 3 kez reset atıp beklemeliyiz. Sorun halen devam ediyor ise yetkili servisi çağırmalıyız. Sorun ateşleme trafosunda, gaz valfinde, ateşleme elektrotlarında, iyonizasyonda, ana kartında hasar meydana gelmiş olabilir. Arıza tespiti için servis den destek alınması şarttır.

F36 ARIZA KODU: Bu kod, bacalı kombilerde atık gazın dış ortama atılmasını sağlayan sensörün görevini yapmaması ve atık gazın iç ortama yayıldığını bildiren problemdir. Sorunun sebebi bacada tıkanıklık olmuş olabilir ya da gaz sensörlerinde sorun oluşmuş olabilir. Tüketici bu durumda yetkili servis den destek almalıdır.

F42/F43 ARIZA KODU: Bu kod, kombinizin kablo demetinde kısa devre yaptığını ya da hasar meydana geldiğini gösterir. Tüketici bu durumda kendi müdahale etmemeli yetkili servis den destek almalıdır.

F60/F69 ARIZA KODU: Bu kodlar kombinin ana kartında problem oluştuğunu gösterir. Ana kart kombideki tüm parçaların bağlı olduğu yerdir. Tüketici kesinlikle müdahalede bulunmamalı yetkili servis den destek alınmalıdır.

TOP