Vaillant Ecovit Kombi Arıza Kodları

ANA ŞALTER AÇIK KONUMDA İKEN YEŞİL IŞIK YANMAKTA MIDIR?

YANIP SÖNÜYOR İSE: Kombiniz aşırı ısınma sorunu vardır.  Limit termostat ta sorun olduğundan kaynaklanabilir. Bu durumda tesisat vanalarının ve petek vanalarının açık olduğundan emin olun, kapalı ise mutlaka açın. Kombiyi resetleyin. Düzelme durumu olmaz ise tüketici mutlaka yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

YANMIYOR İSE: Elektriğe giriş bağlantılarında, binaya ait ana giriş sigortasında, kablo bağlantılarında, ana kartta ya da trafoda sorun oluşmuş olabilir. Arızanın tespiti için yetkili servis den destek alınmalıdır.

2.IŞIK YANMAKTA MIDIR?

YANMIYOR İSE: Kombinizin kış modunda olup olmadığına kontrol ediniz. Oda termostatı üzerinde talep var mı kontrol ediniz. Kontrollerinizin sonucunda tümü doğru ise ana kartta problem vardır. Yetkili servis den destek alınmalıdır.

YANIYOR İSE: Kombinizin sıcak su isteği mevcut demektir. Kombinizde herhangi bir problem yoktur. Kullanılmaya devam edilmelidir.

4.IŞIK YANMAKTA MIDIR?

YANIP SÖNÜYOR İSE: Bacalı tip kombilerde; Kombinin baca çekimi görevini yerine getiremiyorsa kombi test moduna geçiş yapar. Sonrasında işe ışık yanar. Tüketici yetkili servis den destek almalıdır.

Hermetik kombilerde; Prosestat açık durumdan kapalı duruma geçemediğini gösterir. Tüketici bu durumda yetkili servis den destek almalıdır.

YANMIYOR İSE: Bacalı tip kombilerde;  Kombinin baca çekimi görevini yerine getiremiyor ve bu durumda kombi kendini kullanıma kapatmış oluyor kısacası bloke etmiş oluyor. Baca tıkalı olabilir ya da çekiş gücü kuvvetli olmayabilir, baca sensöründe arıza olabilir.  Sensörün tamiri veya değişimi gerekebilir. Tüketici bu durumda yetkili servis den destek alınmalıdır.

Hermetik tip kombilerde; Kombi hava prosestatının kontak kısımları yapışık olmasından ya da kısa devre yapmasından kaynaklanır. Kombi fanında da problem oluşmuş olabilir. Tüketici yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

5.IŞIK YANMAKTA MIDIR?

YANIP SÖNÜYOR İSE;  Kullandığınız kombinin içerisinde su kalmadığını gösterir. Kombi basıncı kontrol edilmeli eğer düşük ise kombi 1,5 bara gelene kadar su basılmalıdır. Kombi su barında bir problem yok ise kombi mikro şalter kısa devre yapmış olabilir. Sirkülasyon pompası ya da fark basınç şalteri daima açık konumda kalıyor olabilir. Arızanın giderilmesi için tüketici yetkili servis ile iletişime geçmelidir.

YANMIYOR İSE: Kombinizin elektronik kartında ya da gaz valfinde problem olmuş olabilir. Tüketici bu durumda yetkili servis den destek almalıdır.

  1. IŞIK YANMATA MIDIR?

YANIP SÖNÜYOR İSE;  Kombinin tesisat gidiş sensörünün kabloları hasar görmüş ya da kısa devre yapmış olabilir. Tüketici bu durumda servis den destek almalıdır.

YANMIYOR İSE: Kombide alev oluşur fakat iyon alevi hissedemez bu durumda arıza meydana gelebilir. Kombi elektrot kablosunda problem meydana gelebilir. Kombi ateşleme işlemini gerçekleştiremiyor olabilir. Ateşleme kabloları, ana kart, gaz valfi ya da iyonizasyon-ateşleme elektrodunda sorun olabilir. Kombi ateşlemesini gerçekleştiriyor fakat kombi alev almıyor. Gaz valfinde veya gaz ayarların da problem olabilir. İyonizasyon elektrodu ya da ana kartta da hasar meydana gelebilir. Arıza tespiti için tüketici muhakkak yetkili servis den destek almalıdır.

7.IŞIK YANMATA MIDIR?

 YANIP SÖNÜYOR İSE;  Kombinizin mikro işlemci de bir problem meydana gelmiştir. Kombiye reset atmayı birkaç defa reset atmayı deneyiniz. Halen sorun devam edecek olursa elektronik kart hasar görmüş ya da röleleri bozulmuş olabilir. Yetkili servis den destek almanız gerekecektir.

YANIYOR İSE; Kombi ateşleme işlemini yapıyor fakat alev almadığı için kombi kendini kullanıma kapatıyor yani çalışmıyor. Sorunun sebebi gaz valfinde, anakartta, iyonizasyon-ateşleme elekrotlarından kaynaklı olabilir. Tüketici arızanın giderilmesi için servis den destek almalıdır.

YANMIYOR İSE; Kullanmış olduğunuz kombinizin herhangi bir problemi yoktur. Bir süre beklemeniz ve kombiyi kapatıp açınız. Devam edecek olursa servise göstermenizde fayda olacaktır.

TOP